Srebro.
Da, baš tako se zvalo jezero, odnosno nekadašnji iskop u okviru rudne eksploatacije na Fruškoj gori u blizini sela Ledinci, a koji su po zlu u prethodnom veku zapamtili upravo stanovnici ovog sela. Ne, nije neko veliko zlo, ali jeste ono koje zagorčava život, čini ga ružnijim. Kamenolom.
Nekom korisna, nekom ružna asocijacija, ali kada je reč o upravo ovom rudarskom kompleksu, na putu smo da počnemo da razrešavamo misteriju imena rudnog kopa Srebro.
Dakle, ipak je u pitanju kamenolom i rude koje se dobijaju na ovaj način, a to su mineralne komponente za visokootprone i kvalitetne betone recimo, ali ne i srebro. Srebro se nije kopalo ovde, već je naziv ovaj kop dobio prema jednom od dva potoka koji su proticali ovuda.
Srebrni potok i Lukin Svetac su potoci koji su, na koncu, uz pomoć nekih podzemnih neimenovanih voda, napunili jezero koje danas znamo kao Ledinačko.
Upravo onaj prvi je i darovao ime samom kopu, i na neki ga način posrebrio, iako se iz te rupe vadio Trahit, jedna od retkih ruda vulkanskog porekla.
O ozbiljnosti rudarskog kompleksa svedoči i infrastruktura koji je dobrim delom i dalje prisutna, poput velike drobilice, te pomoćnih zgrada i pogona. Kroz taj kompleks se prolazi peške jer čuvar ne dozvoljava ulazak vozilima, ali nagrada za nedugo pešačenje je onaj prvi pogled na jezero koje baš u tom trenutku izgleda kao iz bajke. Ta boja, te strme litice....osećaj je više nego sjajan.
Da, pronaći ćemo na sve strane utiske da je kao na moru, i to sa jedne strane i ima smisla.
Prva asocijacija je upravo boja jezera, ali i dubina koja se kroz tu boju u solidnoj meri definise. Naime, statistika kaže da je prosečna dubina petnaestak metara što je samo po sebi već duboko, ali da najveća dubina ide i na više od pedeset metara što nije neuobičajeno za naša jezera nastala veštačkim putem, ali na priobalnim područjima koje vidimo kao svojevrsnu plažu, male dubine rezultiraju i drugačijim nijansama boje, svetlije su, i zapravo veoma slične koloritima koje krase većinu mora.
Sledeća asocijacija jeste vazduh.
Onaj osvežavajući dah koji prožme telo kada se čovek nađe u neposrednoj blizini mora, spreman da u njega zakorači, dok lagani adrenalin plavi telo. E, takav osećaj se na ovom jezeru neizbežno mora doživeti.
Važna asocijacija ovog jezera na morske ekvivalente nalazi se u samoj vodi, po zakoračivanju u nju.
Naime, zasićenost mineralima u ovoj vodi, kupačima stvara onaj osećaj kakav salinitet mora kakav se uglavnom sreće i na moru. Tako je kod ulaska u vodu, a tako i kod plivanja.
Verujem da i plovidba na dasci, koja je nekoliko godina unazad doživela ogromnu popularnost, dobrinosi osećaju da smo ovde - baš kao na moru.
I, priča o jezeru je počela onda kada je priča o rudniku završila.
Zbog preuzetih obaveza, moćne pumpe su ispumpavale permanentno vodu koja se taložila na dnu napuštenog rudnika, sve do bombardovanja iz 1999. godine kada je usled neke od detonacija prekinut rad pumpi, a voda počela da formira jezero u narednih desetak godina, a lokalno stanovništvo i radoznali osvajači najlepše vojvođanske planine, počeli da otkrivaju ovaj dragulj u formiranju.
I, tu negde kreće i odiseja ovog jezera koja je, iako se odvijala u ovom, tekućem veku, zapravo veoma burna i dinamična.
Elem, jezero koje se formiralo na određeni način nekontrolisano, počelo je prvo da pokazuje svoje lepše strane, posetilaca je bilo sve više u prvim godinama ovog milenijuma, a želje lokalnog stanovništva za konačnom turističkom atrakcijom nakon decenija života u dimu kamenolomskog drobljenja i kopanja, prerasle su u organizovane aktivnosti koje bi ovo mesto pretvorile u turističko mesto.
I kako to neretko biva, biznis koji je zahtevao nove eksploatacije, a formalno pravo i dalje je raspolagao pravima na korišćenje, ubrzo je doveo lokalne uprave i udruženja građana u sudske procese.
Godine u kome je pravosuđe donosilo veoma čudne i poprilično očito namenske odluke ne uzimajući pravdu preterano u obzir, i ovde su imale svog uticaja na priču o jezeru.
Na prvu naredbu o isušivanju, niko se nije obazirao previše, i delovalo je da će lokalno stanovništvo i ljubitelji jezera odneti nezvaničnu pobedu, ali incident u kome je tokom odrona stena na jezeru povređeno nekoliko kupača, zapečatio je sudbinu taktici ignorisanja formalnih odluka.
Prilaz jezeru je zabranjen fizičkim ograđivanjem, a potom je deset godina nakon stihijskog početka punjenja usled prestanka rada pumpi, jezero isušeno u potpunosti. To nije bio lak zadatak, posebno sa aspekta činjenice da se jezero nekontrolisano punilo, i započelo je proces prelivanja kada se napunilo do vrha.
Sudski epilozi koji su u međuvremenu pretili da oduzmu običnom stanovništvu njihovo omiljeno mesto za letnje osveženje, unekoliko su korigovani pokrajinskim odlukama o očuvanju jezera.
Pravni vakuum koji se stvorio, uz neku prećutnu saglasnost upravljača jezera, doneli su nam u zadnjim godinama ponovo jezero u svom najvećem sjaju i najlepšem izdanju, uz donekle realna očekivanja da će jednog momenta ovo jezero slediti primer i drugih urbanizovanih jezera na kojima se neće više kupati na vlastitu odgovornost, bez spasilačkih službi, i uređenih plažnih parcela.
Jezero nije potentno za prihvat velikog broja posetilaca, a površina od neka četiri hektara možda bi nas i zavarala u tome, međutim u njegovih četiri stotine metara dužine, te stotinjak metara maksimalne širine, zapravo je veoma malo mesta na kojima se može spustiti u vodu.
Ipak, pontonski pristup bi bio moguć, i nije nerealno da se u nekim narednim godinama, možda i bude moglo i ovde uživati slično kao i na Palićkom jezeru i sličnim plažama na kojima dominiraju pontoni kao mesta za sunčanje, i ulazak, odnosno izlazak iz vode.
Do tada, uživanje je moguće u trenutnoj apsolutno rustičnoj odori jezera, a to uživanje uopšte nije malo.
I koliko god da je, velika je nagrada za napor da bi se do ove planinske lepotice stiglo.
Put do samog jezera nije asfaltiran, i na jednom mestu je zgodno na improvizovanom parkingu ostaviti vozilo, a zadnje stotine metara preći peške. Dakle, nije baš uz put, ali - vredi!