Prava banja!
U dve reči rečeno.
No, nećemo baš tako da u par reči sažmemo svu raskoš i lepotu ove banje koja zapravo budi nadu u ideju oporavka banjskog potencijala u Srbiji. Ipak ćemo ponešto i detaljnije o ovoj banji reći, pogotovu što je već prebogato fotografijama. Kako bi rekao narod, ne ide se da se takva banja u dve reči opisuje...
I zaista, kako u nekoliko reči opisati mesto koje ima vodopad, virove, topla kupatila, vodenicu, etno restorane, čak tri savremena hotela sa otvorenim i zatvorenim bazenima sa mineralnom vodom, dva fantastična vidikovca, nekoliko crkava i sabora kojima su te crkve domaćini, dve reke koje grade treću, omanju ski stazu sa liftom, sportske kapacitete, te nebrojeno zanimljivosti smeštenih na južnim padinama Kopaonika, na najvećoj nadmorskoj visini za domaće banje, na gotovo sedam stotina metara...
Baš tako, ne ide u par reči nikako.
Zaista, na ovako velikoj visini, ova banja je i vazdušna banja, a čak i da nije, ima sve odlike jedne prave banje. Istina, planinske banje, jer definitivno nema urbanizovanog šetališta kakvo se može sresti u, recimo, Niškoj ili Kuršumlijskoj banji, i nema parkovsku formu kakva dominira u Bukovičkoj ili Banji Koviljači, tako da su šetnje drugačije organizovane, i to je jedan od retkih segmenata na kome bi se možda trebalo poraditi, ali ja zaista nemam ideju kako bi to bilo, obzirom da se kuće nalaze toliko na putu, da se pitam kako li otvaraju prozore, obzirom na teretni saobraćaj koji ovuda prolazi.
No, ipak je to jedna od retkih stvari koje pomalo narušavaju kompletnu sliku i donekle kvare boravak, iako ne preterano bitno.
Daleko su brojnije one druge stvari, one koje vuku na povratak prvom sledećom prilikom.
Dakle, pre svega tri hotela. Prvi od njih, Kopaonik, zapravo je svojevrsna prekretnica u redizajnu ove banje, inače jednog od najstarijih banjskih lečilišta u Srbiji.
Pa ipak, ono što su još rimski legionari i turski janičari prepoznali, za ostale je bilo marginalizovano sve do pred kraj prošlog veka, i, dakako, pomenutog hotela Kopaonik.
Tek, obilje mineralnih izvora, pa čak i legende o kralju Milutinu kao korisniku kupatila na mestu na kome danas daleko savremenije kupatilo nosi baš njegovo ime, nisu bili dovoljno zanimljivi za veća ulaganja, a samim tim i promociju ovog prostora na način koji zaslužuje.
Pre par godina otvoren i treći, svakako najimpozantniji hotel, označio je i velike i slavne godine za ovu banju koje su započele, i obećavaju.
Svi hoteli su smešteni na izvorima, a samih izvora ima, reći će nam lukavi marketing sa interneta, preko trideset. Ili tačnije - tridesetjedan. Istina, i to je preko trideset, zar ne...
Oni izvori koje hoteli nisu zauzeli, delimično su slobodni za neke zanimljive aktivnosti, od kojih svaka nosi u sebi značajnu komponentu druženja. Sedeti sa nogama u toploj vodi u bazenčiću, i družiti se, upoznavati...
Ili samo sedeti pored izvora na klupicama, prelivati povremeno vrelom vodom šake i zglobove, i ponovo isto - pričati, upoznavati se, družiti se.
Ili se inhalirati. To je jedina aktivnost ovde u kojoj izostaje sve ostalo maločas navedeno 😀
Smeštaj, pored hotelskog koji pogotovu u dva novija hotela pruža unekoliko veći komfor i savremeni duh turizma, je i privatni. Mogu se naći i dalje sobe sa upotrebom kupatila i dnevnoboravišnih prostora, ali je to sve ređe. Sobe sa kupatilom postaju minimum standarda za smeštaj u privatnim kapacitetima, a apartmanski oblik ugošćavanja postaje i dominantan oblik. Značajan deo privrednika koji se bave izdavanjem uložio je vidljivo u svoje objekte, tako da se i u privatnom smeštaju, uz nešto niže troškove, zaista može provesti jedan prelep odmor.
Naravno, i dalje postoji dosta kapaciteta koji čekaju na svoje ulaganje, i nosilac turističkog zamaha su hoteli, dok dosta meštana kibicuje taj razvoj turizma, lagano vagajući isplati li im se da osavremene vlastite kapacitete za izdavanje. I, sve to nekako ide svojim tokom, obzirom da pravi turistički razvoj Lukovske banje traje taman koliko i ovaj vek koji nezaustavljivo krckamo, i koji smo do skoro četvrtine potrošili.
Dakle, vremena za puni razvoj još ima, ali ako umemo da cenimo vlastito preostalo nam vreme, Lukovska banja će svakako biti destinacija o kojoj nećemo samo čitati...već ona koju ćemo posetiti obavezno.
Putevi koji vode u Lukovsku banju su solidni ali prepuni krivina, i sasvim sigurno ne spadaju u privlačne detalje koji odlikuju Banju, ali blizina Kuršumlije, a time i Kuršumlijske banje, a posebno Kopaonika, i generalno čitavog Topličkog kraja, zaista su više nego topla pozivnica i preporuka za odabir ove banje za jedan godišnji odmor.
Upravo je u toku planiranje razvoja Banje sa dodatnim, pre svega sportskim i rekreativnim sadržajima, i prema onome što se može videti, ozbiljan posao je u pitanju, pre svega urbanistički. Konkretno, sve što bi se ovde radilo, zahteva zaista impozantne urbanističke veštine, jer je relativno malo slobodnog prostora ostalo za bilo šta, pa se stiče utisak da bi, kao i kod najnovijeg hotela, trebalo nešto srušiti da bi se nešto podiglo. To se najbolje vidi gotovo savršenim pogledom sa vidikovca kod crkve Svetog Đorđa. No, stručnjaci su tu da projektuju, na nama će posle biti samo da uživamo.
Нема коментара:
Постави коментар