Hipodrom je neko tradicionalno mesto za takmičenja u konjičkom sportu, i većini nas je to prva asocijacija kada pomislimo na takmičenje u preskakanju prepona, ali postoje i izuzeci.
Da, ne mora se obavezno jedno takmičenje u preskakanju prepona organizovati na hipodromu.
Za preskakanje prepona, neophodna je zapravo dobro zaravnjena livada. Ta livada treba da se ogradi, osmisli parkur za takmičenje i postave prepone. Uz to je još neophodno ograditi takmičarski prilaz, odvojiti fizičkim preprekama manjež za pripremu konja i takmičara, te obezbediti prostor za boksove za konje, kao i neophodnu opremu za takmičenje, što za konje, a što za jahače. Pravila su takva da je neophodno još nešto logističkih i bezbednosnih detalja, poput dežurnog veterinara, lekarske ekipe, potkivača, raznih pripadnika obezbeđenja i slično.
I posle toga nam preostaje da nađemo mesto za sudije i publiku, i saopštimo propozicije ukratko, nakon čega takmičenje može da počne.
I eto, nigde ne nabrojasmo - hipodrom.
Tako je i jula meseca 2023. godine sa Otvorenog prvenstva Srbije u preponskom jahanju, izostao upravo hipodrom. Da je organizovana neka druga takmičarska smotra u disciplinama kasača ili galopera, teško bi bilo snaći se bez hipodroma, no zato je preponsko jahanje moglo da se odvija sasvim uredno i na livadi u sklopu Sportsko rekreativnog centra Kovilovo.
I sada bih se za trenutak vratio na neke od izraza koje sam malopre upotrebio, a reč je o specijalizovanoj terminologiji vezanoj za konjički sport, pa da ne bih nikoga terao da gugla za rečima poput parkura ili manježa, pojasniću da je parkur tačno definisani prostor u kome se odvija preskakanje prepona na konjima. Taj prostor u trenažne svrhe može imati samo određene prepone, dok u takmičarskim svrhama mora imati jasne propozicijama određene elemente od kojih su najbitnije vrsta i količina prepona, kao i njihov redosled. Stoga jahač u parkuru u kome nastupa, mora dobro da zapamti redosled preskakanja prepona koje se uglavnom označavaju brojevima, a ređe njihovim tipovima.
Sa druge strane, manjež je ograđen prostor u kome se jahači ili samo konji, slobodno kreću pretežno u pripremne svrhe. U tom prostoru se može i smirivati konj posle nastupa, ali zajedničko za sve je da manjež sem ograđenosti, nema nikakve posebne zahteve.
Samo takmičenje se odvija prema unapred definisanim pravilima za konkretno takmičenje, ali su ona mahom ustrojena kao neka opšta pravila, a ređe se uvode neka nova, ili modifikuju ta opšta pravila, ali svakako ima i toga. Ukoliko pričamo o opštim pravilima, preovladavajući set pravila nam posle definisanog parkura i redosleda prepona, ukazuje na dvojakost takmičarskih normi. Prvi normativ je broj kaznenih poena, pa tako kaznene poene sudije dodeljuju za svaku srušenu preponu, odustajanje od skoka pred preponom, gubitka komada opreme i slično, a sve u rasponu od tri pa do pet kaznenih poena.
Drugi normativ je vreme za koje sa savladava parkur, i ono se uključuje tek kada imamo podjednak broj kaznenih poena, pa je onaj sa manje iskorištenog vremena, pobednik. Dakako, postoji i obavezno minimalno vreme koje, kada se probije, donosi automatsku diskvalifikaciju.
I, dalje ne bih zamarao svoju čitalačku publiku, te bih se zadovoljio time da nam je centar za radoznalost sa ovim podacima, poprilično zadovoljen 👲.
Нема коментара:
Постави коментар