Nešto kao reč dobrodošlice...



Kao i u fotografisanju, tako i u izboru i prikazu fotografija na stranicama pred nama, trudio sam se da na neki vedriji i lepši način istaknem one izuzetnije momente iz relativno dosadne svakodnevnice i obogatim ih fotografijom koja bi mogla gledaoca da bar nakratko odvuče na neku drugu, lepšu stranu.
Ne znam da li sam i koliko uspeo u tome, ali znam ko će znati... svako ko se zadrži na ovim mojim stranicama.

Svakom posetiocu želim da uživa na stranicama ovog Bloga bar upola koliko sam ja uživao u ideji da neke svoje lepe momente podelim sa drugima.

Претражи овај блог

Пратиоци

петак, 25. август 2023.

U šetnji po Beogradu - Mali Dunav, atrakcija toliko dobra, da za sada nema adekvatno dobrog naslova...

Odavno sam naslovio ovako, beznaslovno, reportažicu o jednom od najzanimljivijih prostora prestonice, sve se nekako nadajući da će me to podsećati da pronađem nadahnuće, te osmislim adekvatan naslov nekom prilikom, ali avaj. Inspiracije je nestalo, ili je za ovako fascinantan kutak sastavljen od prirode, istorije, geografije, biologije ali i drugih nauka, meni nemoguće pronaći naslov kojim bih bio zadovoljan.

Pardon!

Pronaći naslov koji bi opisao i najavio na adekvatan način, jednu ovakvu priču. Najpribližniji tome sam bio kada sam pomilsio na naslov koji bi otprilike glasio ovako: Svi na Mali Dunav! 

No, isuviše pristrasno, navijački, ako mogu da kažem, a nama ovde treba nečeg manje euforičnog, manje bombastičnog, a opet adekvatnog.

I, u tome i jeste poenta. Nisam umeo da razdvojim euforiju od objektivnog, a još teže od adekvatnog.

Eto, takav utisak je na mene ostavio kompleks oformljen kao Ogledno dobro Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. Jedna prelepa priča nastala od neznano koliko drugih priča, nekih priča o snovima, nekih priča o vizijama, nekih priča o sudbinama, i nekih priča o svesti i odlučnosti da se napravi ovako nešto.

Jedna od priča počinje kasnije, dosta kasnije od prve priče o ovom mestu. No, svakako neće remetiti ništa, a neće izgledati ni preko reda ispričana, jer je i to jedna početna priča na svoj način.

To je priča o jednom davnijem Beogradu, priča u kojoj autor ovih redova kao dete sluša o nekakvom motelu Radmilovac, kako o njemu na samo sebi svojstven način, pričaju odrasli, uz silne dosetke, naslućivanja protkana autoritativnim tonom koji sugeriše da znaju, a ne da pretpostavljaju, i to se tako proteže u više razgovora koje upijaju dečije uši. Zapravo je taj Radmilovac neko egzotično mesto, ali za razliku od ostalih egzotičnih mesta u nekada velikoj državi, ovo je bilo negde blizu Beograda. Čak je i nekakav autobus išao tamo, doduše, autobus koji je imao tačne polaske, i koji je dovoljno retko išao da ga nisi mogao čekati tek tako na stanici kad naiđeš, kao ove druge koje smo koristili u gradu. Stoga je moja lična priča o Radmilovcu počela kao priča o motelu negde blizu Beograda, na putu ka Smederevu, i ja ga videti neću sve dok neko ne bude kolima vozio na tu stranu, pa mi ga pokazao. No, nije ni postojao neki razlog poseban da vidim to egzotično mesto, pored toliko drugih u velikoj državi koja su tek čekala da ih otkrijem, a još manje je postojao razlog da se iko zapita zašto se uopšte zove - Radmilovac.

I, time stižemo do one prave prve priče, hronolški posložene na prvo mesto. Ta priča seže još pre Drugog svetskog rata kada je jedan sudija i narodni poslanik, ali pre svega privrednik i industrijalac Milan Vukićević, kupio nedaleko od Beograda, u Vinči, silne hektare zemlje sa kojom čak precizno nije ni znao šta bi. No, važnije od svega je što je pretpostavio ko bi mogao to znati. Poljoprivredni fakultet se upravo na taj način smešta u ovu priču, te od svog darodavca, a potom i njegove žene Radmile, preuzima glavnu ulogu u ovoj priči.

Salaš nastao od kupljene zemlje, te preuređenih zgrada zatečenih na toj zemlji, i nešto dorađenog, imao je za svog prvog i poslednjeg upravnika upravo spomenutu Radmilu koja je svog supruga nadživela taman koliko je navedeni rat harao ovim područjem. Poratna dešavanja najoličenija kroz nasilne nacionalizacije i otimanja, na kratko su odvojila ovo područje od Fakulteta u kome danas postoji jedan muzejski deo pod nazivom Radmilovac, posvećen Milanu Vukićeviću, no ubrzo je imanje vraćeno Fakultetu i ono počinje sa radom.

Uzgoj raznih sorti od kojih su najpoznatije voćarske sorte, doveli su i do nastanka jedne potpuno nove sorte upravo ovde. Uz eksperimantelne stilove sadnje, razvijana je i posebna tehnika vinogradarstva, a jednog momenta je neko zaključio da prostora za dalja izučavanja ima još, te da se valja proširiti u tom smislu i na druga područja, pre svega uzgoj ribe. I, to je početak jedne nove priče...


I, nova priča, sastoji se od nekoliko starih i novih priča.

Prva je priča o potoku koji je proticao tuda. Ševarac se zvao, i to je stara priča o njegovom imenu. Zagađivanje od strane ljudi, protok vremena i malo atmosferskih prilika učinili su ga pogodnim za preimenovanje u - Šugavac. Ružna ali nova priča o njegovom imenu. Eto, toliko smo evoluirali u nekom kontra smeru od očekivanog, da je od potoka nastalo smetlište i leglo zaraza. Sve u svemu, bilo koja nova priča, koja bi tok evolucije naše svesti vratila u pozitivan smer, morala je dobrano da se potrudi i zasuče rukave.

Kultivisanje jednog takvog zemljišta je mukotrpan posao koji svakog dana ispočetka nudi izgovore za odustajanje, i veoma malo motiva za nastavak. Kasnije se taj odnos menja polako, i ekipa ljudi sa Poljoprivrednog fakulteta uspela je da posao koji je pokrenula 2006. godine, učini zabavnim i inspirativnim u dovoljnoj meri, da je danas pred nama višeslojni kompleks koji možemo videti kao izletnički, ali i turistički, naučno popularni ali i vrlo naučno specijalizovan, i pre svega kao nešto veoma, veoma jedinstveno.

Danas je pred nama kompleks u kome nas gotovo na ulazu dočekuje akvarijum sa primercima rečnih, pre svega dunavskih riba, ali i obilje veštačkih vodotokova, jezeraca, ostrva, ribnjaka, a zatim i mini zoo vrtova. Da, radi se o množini, ne o jednom mini zoo vrtu.

Korak u arheološko nasleđe moguće je napraviti i ovde, i to na jedan fantastičan način, krećući se kroz Naselje praistorijskog ribara u kome su, od pećinskog pa do blatom zidanog objekta za stanovanje, uz nekoliko prikaza sojenica i zemunica, prikazani svi oblici praistorijskog životnog prostora ribara na ovim područjima. Zastupljeni su elementi vinčanske, ali i kulture Lepenskog vira, što odgovara do sada istraženom arheološkom blagu Donjeg toka Dunava kod nas, a prikazi su više nego dobri i zanimljivi.

U nekoliko namenskih učionica, a zasebno u Naučnom kutku, stvoreni su uslovi za predavanja i stručna upoznavanja, i ono što pada u oči jeste nedostatak alkohola kao subkulture savremenog doživljaja izleta i hedonizma - nema kafane sa alkoholom. Kafu je moguće kupiti, pa odabrati gde da se popije, ali je još privlačnija mogućnost izbora gde baciti svoje ćebe i stopiti se u mislima sa gotovo savršenim ambijentom oko sebe. Kada smo kod izbora, i ostrva sa visećim mostovima do njih predstavljaju izbor, zavisno od toga jesmo li zainteresovaniji za muzej ribarstva na jednom od njih, ili presek evolucije čovečanstva na drugom.

Za decu je bukvalno Raj ovde. Mobilijar je naročito začinjen gusarskim jedrenjakom za penjanje, ali ko bi i zaplovio, može. Doduše, čamcima na vesla koja se zajedno sa pojasevima iznajmljuju za simboličan iznos. Zapravo, kada je novac u pitanju, sve je ovde ipak simbolično, što čini da u nekom momentu budu iznajmljeni i svi štapovi za pecanje, a jezera predviđena za to, postanu načičkana veselim licima onih koji zabacuju iznajmljene štapove i udice.

I, imao bih, iskreno, još dosta toga za kazati ali sam odustao...te ću nas dalje prepustiti fotografijama uz jedini moguć završetak teksta - obavezno posetite Mali Dunav!














































































































1 коментар:

  1. Savršeno i edukativno. Minimum 4 sata potrebno. Preporuka. Hrana i vodu poneti sa sobom 🥰🥰🥰

    ОдговориИзбриши