Zlatno jezero, ili jezero Zmaja.
Pitanje je sad, reklo bi se, no ipak nije.
Svakako ga može svati ko i kako želi, ali jezero Ćelije dobilo je ime po selu kraj koga je napravljeno, i danas je uglavnom tako i poznato.
Jezero Zmaja je uglavnom neprihvaćeni naziv zbog oblika jezera koji, gledano odozgo, zaista podseća na zmaja, a Zlatno...eh...to je još teže dokučiti, jer iz mnogih razloga ovo jezero nekome može biti zlatno.
I, kada smo kod naziva, vredno je spomenuti još jedan neobičan naziv.
Pista.
Ovaj put nije reč o nazivu jezera, već uređene, pretežno omladinske plaže.
Ne znam otkud bi potekao ovaj naziv, ali jedno je sigurno - i van sezone gledana, ova plaža se ne bi postidela ni mnogih uređenih plaža na moru.
Štaviše, veoma privlačno deluje, sa svojim slamnatim suncobranima, ležaljkama i roštiljskim ognjištima, uredno poslaganim na obali jezera, i naprosto odmah evociraju slike u glavi, na doba kada se ovde kupa, prska, smeje, roštilja, zaljubljuje i tajno i javno, i nabacuje ona boja zbog koje mnogi potroše novac u solarijumu.
Da, takva atmosfera je ovde zaista laka za zamisliti, već pri prvom pogledu.
I možda bi neki naziv bolje pristajao, ali eto, Pista je onaj naziv koji su toj plaži nadenuli oni kojima je ona morska obala u vrelim letnjim mesecima.
Nazive i treba da daju baš oni koji koriste najviše ono čemu nazive smišljaju, a naše je da ih prihvatimo, razumeli mi to ili ne.
No, nisu nazivi jedino što su meštani smišljali za ovo jezero.
Tu su i legende kojih, kažu, ima više, ali najzanimljivija, ali i najsumornija i najstrašnija, jeste legenda o grobovima. Jezero je nastalo kao veštačka akumulacija na reci Rasini, i da bi se napunilo tokom gotovo decenijskog punjenja, moralo je delimično biti potopljeno selo Zlatari, i baš deo koji nije raseljen, već potopljen, navodno je deo u kome su bili seoska crkva, ali i groblje.
Iako ovo nije usamljen slučaj kod nas, legenda koja se razvila govori o tome da će jezero odnositi živote sve dok ne odnose onoliko života, koliko je grobova ostalo poplavljeno.
Naravno, ovakvoj retorici pogoduje i statistika u kojoj jezero zaista skoro svake godine odnese poneki život, ali i navodna viđanja krsta sa vrha potopljene crkve, kada je vodostaj nizak.
A opet, vodostaj varira zaista, i ume biti dosta nizak, tako da....legenda sadrži neke elemente koji bi se možda u nekom drugom svetlu mogli i smatrati stvarnima, i to joj daje onu još zloćudniju nijansu.
No, jezero živote i donosi, bez sumnje.
Ribarenje, turizam, gurmanluci na putu koji ima samo dva pravca - ka Prokuplju i Nišu, i ka Kruševcu i Beogradu, pa čak i vinogradarstvo na obalama, sve je to život koji jezero sekundarno daruje.
Primarna namena jezera, to je već nešto drugačije.
Prelepo,kao i svaki put do sada.
ОдговориИзбриши