Taj Srem kojim dominira Fruška gora u tolikoj meri, da se u njemu sve razlikuje samo po tome koliko odande negde ima do ponosne vojvođanske planine, i nikako drugačije...da, taj Srem je zapravo Fruška gora sa svojim podbrđima i padinama uglavnom.
No to uopšte nije mala stvar, ne, jer obronci ove planine su neka od najznačajnijih obeležja čitave Vojvodine danas. Planina manastira, planina vinograda, planina - svega.
I upravo vinogradarstvo je pišući svoje brojne priče ovde, ispričalo još jednu koja počinje ko zna kada u prošlosti, kada su se nezabeleženi vinogradi počeli saditi po obroncima planine, spuštajući se ka obali Dunava.
Pod Ugarskom vlašću, razvila se ova grana poljoprivrede i maksimalno je koristila obilje sunca i vode koje su krasili ove krajeve pre nego što je počela osmanlijska ekspanzija na evropskom tlu.
Nakon prvih značajnijih prodora preko Dunava, Turske okupacione snage potpuno su zabranile i izbrisale vinogradarstvo na osvojenim teritorijama, grožđe je kao vrsta polako zamrlo, a obrise nekadašnjih vinograda progutali su trava i zaborav.
I konačno, sa pričom o povratku habsburške vlasti u Srem, počela se vraćati i priča o nektaru Bogova koji će uskoro ponovo poteći sa ovih padina Fruške gore ubrani i ceđeni.
U današnjoj Sremskoj Kamenici, pogodno imanje skoro tik uz sam Dunav, pronašao je za sebe jedan carski general koji je preneo svoje imanje iz Karlovaca ovde, a ubrzo potom je prvi od plemićke porodice Marcibanji, preuzeo ovo imanje, i započeo gradnju onoga što će postati dvorac sastavljen od zapravo četiri zasebne, ali sjedinjene naknadno u jednu velelepnu građevinu.
Porodica Marcibanji je već bila prepoznata po dvorcima i vonogradarstvu, a svoju najlepšu priču o tome ispisali su na obalama Tise u Banatu, odnosno u Čoki.
Na samom kraju osamnaestog veka, obalu velike reke zaposeli su neimari koji su po završetku prve decenije devetnaestog veka pokupili alat i ponosno bacili pogled na svoje delo - Dvorac Marcibanji, monumentalno zdanje sa čijeg se najvišeg dela mogao posmatrati i zalazak sunca nad Dunavom, ali i tada već čuvena tvrđava u Petrovaradinu.
Prerana smrt i nasleđe za tada maloletnog dečaka, pretočili su se u miraz njegovoj starijoj sestri koju je isprosio još jedan plemić sa agendom graditelja dvoraca u ono vreme, grof Gvido Karačonji.
Krajnje je nepotrebno premeravati da li su dvorci u Beodri, danas Novom Miloševu, bili veći i bolji, tek, ovaj podno Fruške gore postao je konačno dvorac Marcibani Karačonji..
Oplemenjen takozvanim Engleskim vrtom kojim su pored najrazličitijih vrsta biljaka, dominirale i brojne statue koje su i danas delimično očuvane, dvorac je ostao u vlasništvu Karačonjija do nacionalizacije posle raspada Habsuburškog carstva, kada ga je tadašnja vlast Kraljevine Jugoslavije pretvorila u dom za ratnu siročad, a sličnu namenu će dobiti i tokom sledećeg rata, u smeni sa prenamenama za školske prostore.
Ipak, do nacionalizacije, u njemu je čak kažu boravio i španski kralj Filip, a vina od grožđa sa njegovih vinograda nalazila su put i do Pešte i Beča. To ne mora da čudi, jer su Karačonjijevi bili izuzetno bogati i poštovani, prijatelji i sa čuvenim Francom Listom između ostalog, te su njihova vina smatrana prestižnim a to se samo uklapalo u njihovu slavnu reputaciju uticajne plemićke porodice.
Veliki rat zapravo je spustio zavesu nad slavnim danima ovog dvorca...