Šta je linija koja razdvaja legendu od činjenice?
To je ona zamišljena krivudava linija, koja lako manevriše, pretapa se u jedno ili drugo, nastaje i nestaje u trenu, i svi je zapravo znamo, samo je možda različito zovemo.
Početak joj je negde u najranijem detinjstvu, onda kada mozak verovatno počne da percipira nešto konkretnije, a završetak na kraju puta, kada mozak ne uspeva više da uhvati i shvati tu liniju koja mu je čitavog života vrludala, ili kod onih drugih, kada odjednom sve prestane, tek tako. Neki jedne smatraju srećnijima, drugi pak one druge, a razliku čini upravo ta linija. Nekome je to granica jave i sna, nekome neba i zemlje, nekome mašte i stvarnosti, ali svakome ona čini život bogatijim, nekom više, nekom manje. Ne valja, doduše ni preterati sa tom linijom, kao i sa svime drugim.
Ta najvažnija varijabila u životu ljudi, ona koja meandrira baš kada je najpotrebnije, kada je najteže biti sa njene jedne ili druge strane. Ona očas posla bestidno pređe na drugu stranu, onu koja je neophodna u momentu. I, bez te linije bismo možda i mogli, ali bez njene sposobnosti da tako lepršavo menja našu stvarnost svojim vrdanjem u trenutku, bez toga bismo teško izgurali život kvalitetno.
Uzmimo za primer jedno srednjevekovno podneblje, negde sakriveno u kanjonu reke Jerme, daleko posle Pirota pravcem ka Bugarskoj, gotovo nepristupačno i relativno izolovano od sveta, te u tom okruženju vlastelu kao jedinog poslodavca, i meštane kao jedinu radnu snagu. Žive simbiotički, bez emocija jednih za druge, a srž simbiotike njihovog odnosa je, dakako, profit. Do sada još uvek nemamo potrebu za onom linijom, i do sada još sve liči kao da je priča na strani činjeničnoj. Tek, naiđe neko vreme u kom vlastela zahtevaše od svojih nadničara da rade i na crveno slovo prosto sledeći ideju vlastite zarade koja je postala upitna sa nestabilnim vremenskim prilikama te godine, te se morala zemlja zasejavati onda kada je to vreme dozvoljavalo, a ne kada su crvena i crna kalendarska slova govorila da se treba raditi. I, ona linija se polako nazire, posebno kada znamo koliko je na ovim prostorima rasprostranjen kult nerada na crveno slovo, a koji najčešće maskira onaj daleko rasprostranjeniji i jednostavniji kult - nerada.
Elem, u onoj našoj priči, nemajući kud, meštani sade kulture na crveno slovo, vlastela ih poizdalje nadzire, i na prvi pogled, monopol koji u izolovanom svetu ima poslodavac kao jedini, pobedio je crveno slovo.
No, kada se kulture ne prime, dolazimo i do onog drugog pogleda, i shvatamo da su vinogradi zasađeni tako da im je koren ostao nad zemljom, a pod nju je otišla sadnica. Ne greškom, već inatom...a, onaj isti monopol, sada se okrenuo na drugu stranu, jer jedini poslodavac je bio na gubitku zbog upravo jedine raspoložive radne snage...i, sve što je vlastela mogla, jeste da pufću naglas: pogan narod, pogana sorta...
I, sada, ona naša tanka linija treba da nam kaže da li je tako nastao naziv mesta Poganovo, a tako i manastira kraj njega, sa crkvom posvećenom Jovanu Bogoslovu....ima li tu istine i činjenica, i ima li tu legende...samo, koliko je bitno ako je zapravo priča zanimljiva...?
Нема коментара:
Постави коментар